Szczegółowy opis zabiegów

Czyszczenie uszu – Zabieg polegający na wpuszczeniu do uszu kropli czyszczących, wmasowaniu ich w ucho , a następnie usunięcie nadmiaru woskowiny. Niekiedy z czyszczeniem uszu wiąże się usunięcie włosów zarastających kanał słuchowy.

Czyszczenie oczu– zabieg polegający na przemywaniu oczu specjalistycznymi preparatami.

Obcinanie pazurów– Zabieg polegający na skracaniu płytki rogowej pazurów.

Kąpiel czyszcząca– Zabieg polegający na oczyszczeniu szaty zwierzęcia z kurzu, brudu i martwego naskórka.

Kąpiel pielęgnująca– Zabieg polegający na kąpieli w preparatach pielęgnujących szatę, odpowiednio dobranych do rodzaju sierści zwierzęcia.

Suszenie– Zabieg polegający na wypchnięciu z szaty zwierzęcia wody, do tego celu wykorzystywana jest suszarka o dużej sile wydmuchu powietrza.

Czesanie– Zabieg codzienny , pielęgnacyjny , który wykonuje się na dobrej, nieskołtunionej i nie splątanej szacie, a dobór szczotki dostosowuje się do rodzaju szaty.

Strzyżenie– Zabieg polegający na skróceniu szaty i nadaniu jej pożądanego kształtu, przy zachowaniu niezbędnych proporcji.

Rozczesywanie– Zabieg polegający na rozczesywaniu skołtunionej sierści celem przygotowania szaty do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Rozczesywanie ma za zadanie rozplątanie włosa i uporządkowanie szaty.

Rozkołtunianie– Zabieg polegający na rozczesywaniu mocno skołtunionej i sfilcowanej sierści, przy użyciu filcaków i rozcinaków do kołtunów.

Trymowanie– Zabieg polegający na usuwaniu dojrzałego włosa zarówno podszerstkowego jak i okrywowego. Zabieg wspomaga wzrost zdrowego i prawidłowo wypigmentowanego włosa.

Wizyty adaptacyjne–  Wizyty, mające na celu przyzwyczajenie zwierzęcia do zabiegów pielęgnacyjnych.  Na tych wizytach zwierzę zapoznaje się z dźwiękami, zapachami, czynnościami związanymi z pielęgnacją jego szaty.